Wójt Tadeusz Piekarski wręcza małym gościom z Ukrainy drobne upominki (fot. archiwum szkoły).

Potrafimy żyć razem. Polsko-ukraińskie spotkanie integracyjne w szkole w Seceminie, w której uczy się siedmioro gości ze wschodu

13 maja w Szkole Podstawowej imienia Jana Zawady w Seceminie odbyło się integracyjne spotkanie polsko-ukraińskie uczniów, nauczycieli i rodziców w związku z przyjęciem do placówki siedmiorga uczniów z Ukrainy.

Spotkanie zorganizował Samorząd Uczniowski i Szkolny Klub Wolontariatu. Na początku gospodarze i goście zaprezentowali swoje kraje, później brali udział w zabawach integracyjnych. Nie zabrakło piosenek w obu językach – jeden z uczestników zagrał nawet na saksofonie hymn Ukrainy. Ostatnim punktem wspólnych zabaw było uzupełnianie mapy mentalnej w grupach. Uczniowie nanosili na mapy Polski i Ukrainy ważne dla nich informacje.

W wydarzeniu wziął udział także wójt Secemina Tadeusz Piekarski, który powitał przybyłych gości z Ukrainy, aktywnie włączył się w działania integracyjne, a na koniec obdarował dzieci drobnymi upominkami-gadżetami. Podczas wzruszającego spotkania nie mogło zabraknąć pysznego ciasta i babeczek polskiej i ukraińskiej kuchni.

Podjętej inicjatywie towarzyszyła miła i serdeczna atmosfera, która sprzyjała wymianie doświadczeń i pozwoliła na lepsze poznanie i zawarcie głębszych więzi w grupie rówieśniczej – opowiadała dyrektor szkoły Joanna Marzec.

Warto podkreślić, że edukację w Seceminie rozpoczęło siedmioro ukraińskich dzieci w różnych klasach.

Od pierwszego dnia obecności w murach naszej szkoły mogą oni liczyć na wsparcie, uśmiech i pomoc – zarówno kolegów, nauczycieli, jak i secemińskich rodzin. Wspólne rozmowy pozwoliły w szerszej perspektywie spojrzeć na wiele trudnych spraw, z jakimi borykają się uchodźcy – opowiada dyrektor Marzec.

/RB/

UDOSTĘPNIJ