36 pocztów sztandarowych wzięło udział w uroczystym odsłonięciu pomnika przed starostwem.

Przy włoszczowskim starostwie odsłonięto pomnik w hołdzie ofiarom reżimu komunistycznego. W uroczystości uczestniczyło wiele osób

1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, przed budynkiem Starostwa Powiatowego we Włoszczowie został odsłonięty kamień z tablicą upamiętniającą mieszkańców ziemi włoszczowskiej poległych w walkach o niepodległość oraz pomordowanym i wiezionym w okresie sowieckiej okupacji i komunistycznego zniewolenia w latach 1945-1956.

To pierwszy taki obelisk w powiecie włoszczowskim. Inicjatorem jego postawienia był powstały w maju ubiegłego roku Społeczny Komitet Upamiętnienia Ofiar Represji Reżimu Komunistycznego po 1945 roku. 

Uroczystość 1 marca rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w intencji poległych, pomordowanych i więzionych w latach 1945-1956.

Po nabożeństwie 36 pocztów sztandarowych prowadzonych przez Tadeusza Jedliczkę, prezesa Fundacji Folwark Podzamcze, przy dźwiękach orkiestry dętej z Oleszna przemaszerowało pod budynek starostwa.

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości nieśli biało-czerwone flagi. Dopisała słoneczna pogoda. Imponująca była też frekwencja mieszkańców.

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości nieśli biało-czerwone flagi (fot. Rafał Banaszek).

Po dotarciu na miejsce oleszyńska orkiestra odegrała hymn państwowy. Następnie władze powiatu wraz z inicjatorami powstania pomnika oraz rodzinami ofiar reżimu komunistycznego odsłoniły kamień z płytą na przygotowanym skwerze przed starostwem. Pomnik poświęcił dziekan dekanatu Zygmunt Pawlik, po czym delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

Przy odsłoniętym pomniku uhonorowano specjalnymi podziękowaniami członków Społecznego Komitetu Upamiętnienia Ofiar Represji Reżimu Komunistycznego po 1945 roku, inicjatorów i fundatorów upamiętnienia.

Podczas przemówień głos zabrali goście, między innymi dwaj posłowie – Krzysztof Lipiec i Bartłomiej Dorywalski oraz radny Sejmiku Województwa Artur Konarski. Uroczystość podsumował wicestarosta Łukasz Karpiński, przewodniczący Społecznego Komitetu.

Łukasz Karpiński – wicestarosta włoszczowski

Odsłonięcie tablicy to pierwszy etap. Nasza praca będzie kontynuowana. Celem jest upamiętnienie mieszkańców ziemi włoszczowskiej z imiennym wyszczególnieniem osób poległych, pomordowanych i więzionych w latach 1945-1956. Niewykluczone, że uda się nam zrealizować te zamierzenia jeszcze w tej kadencji.

Imprezę patriotyczną przy starostwie prowadził członek Zarządu Powiatu Rafał Pacanowski. Na zakończenie uczestnicy odśpiewali pieśń „Żeby Polska była Polską”. Ostatnim punktem uroczystości było spotkanie w sali konferencyjnej starostwa, gdzie zaproszono wszystkich przybyłych na ciepły poczęstunek.

Rafał Banaszek

 

 

UDOSTĘPNIJ