1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, przed budynkiem Starostwa Powiatowego we Włoszczowie został odsłonięty kamień z tablicą upamiętniającą mieszkańców ziemi włoszczowskiej poległych w walkach o niepodległość oraz pomordowanym i wiezionym w okresie sowieckiej okupacji i komunistycznego zniewolenia w latach 1945-1956.
To pierwszy taki obelisk w powiecie włoszczowskim. Inicjatorem jego postawienia był powstały w maju ubiegłego roku Społeczny Komitet Upamiętnienia Ofiar Represji Reżimu Komunistycznego po 1945 roku.
Uroczystość 1 marca rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w intencji poległych, pomordowanych i więzionych w latach 1945-1956.
Po nabożeństwie 36 pocztów sztandarowych prowadzonych przez Tadeusza Jedliczkę, prezesa Fundacji Folwark Podzamcze, przy dźwiękach orkiestry dętej z Oleszna przemaszerowało pod budynek starostwa.
Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości nieśli biało-czerwone flagi. Dopisała słoneczna pogoda. Imponująca była też frekwencja mieszkańców.
Po dotarciu na miejsce oleszyńska orkiestra odegrała hymn państwowy. Następnie władze powiatu wraz z inicjatorami powstania pomnika oraz rodzinami ofiar reżimu komunistycznego odsłoniły kamień z płytą na przygotowanym skwerze przed starostwem. Pomnik poświęcił dziekan dekanatu Zygmunt Pawlik, po czym delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.
Przy odsłoniętym pomniku uhonorowano specjalnymi podziękowaniami członków Społecznego Komitetu Upamiętnienia Ofiar Represji Reżimu Komunistycznego po 1945 roku, inicjatorów i fundatorów upamiętnienia.
Podczas przemówień głos zabrali goście, między innymi dwaj posłowie – Krzysztof Lipiec i Bartłomiej Dorywalski oraz radny Sejmiku Województwa Artur Konarski. Uroczystość podsumował wicestarosta Łukasz Karpiński, przewodniczący Społecznego Komitetu.
Odsłonięcie tablicy to pierwszy etap. Nasza praca będzie kontynuowana. Celem jest upamiętnienie mieszkańców ziemi włoszczowskiej z imiennym wyszczególnieniem osób poległych, pomordowanych i więzionych w latach 1945-1956. Niewykluczone, że uda się nam zrealizować te zamierzenia jeszcze w tej kadencji.
Imprezę patriotyczną przy starostwie prowadził członek Zarządu Powiatu Rafał Pacanowski. Na zakończenie uczestnicy odśpiewali pieśń „Żeby Polska była Polską”. Ostatnim punktem uroczystości było spotkanie w sali konferencyjnej starostwa, gdzie zaproszono wszystkich przybyłych na ciepły poczęstunek.
Rafał Banaszek