Uczestnicy odbioru końcowego murowańca, który przeszedł wielką metamorfozę w ciągu ostatniego roku (fot. UG Moskorzew).

Rewaloryzacja murowańca zakończona. Najstarszy zabytek Moskorzewa zyskał drugie życie. Teraz czeka na wyposażenie

17 kwietnia odbył się odbiór końcowy murowańca – najstarszego zabytku ruchomego gminy Moskorzew. Obiekt czeka na umeblowanie i będzie służył lokalnej społeczności.

Tak zwana rewaloryzacja XVI-wiecznego budynku dworskiego objęła kompleksowy remont obiektu, a więc wymianę więźby dachowej i pokrycia, renowację ścian, stolarki okiennej i drzwiowej oraz prace remontowe wewnątrz.

Roboty ruszyły pod koniec maja ubiegłego roku i zakończyły się w kwietniu. Wykonawcą było Przedsiębiorstwo Konserwacji Obiektów Zabytkowych z Łodzi, z którym wójt Moskorzewa podpisał umowę 24 kwietnia ubiegłego roku.

Inwestycja kosztowała przeszło 1 milion złotych, z czego 1 milion stanowił grant z warszawskiej Fundacji Most the Most, jaki gmina Moskorzew wygrała w ramach konkursu „Nasz zabytek”. Samorząd dołożył ze swojego budżetu jedynie 40 tysięcy.

Teraz odnowiony obiekt czeka na umeblowanie i przekazanie w użytkowanie miejscowemu Stowarzyszeniu Wielu Pokoleń Jesteśmy Solą Tej Ziemi.

Warto wspomnieć, że Gmina Moskorzew przygotowuje się obecnie do ogłoszenia przetargu na rewitalizację całego parku podworskiego, na terenie którego znajduje się między innymi wspomniany murowaniec.

Na ten cel samorząd pozyskał 1,1 miliona złotych dotacji z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, gdzie koszt całej inwestycji szacowany jest na 1,3 miliona.

Przypomnijmy, że pod koniec 2022 roku zakończył się też pierwszy etap prac związanych z wymianą pokrycia dachowego na budynku sąsiadującej z murowańcem XIX-wiecznej oficyny dworskiej.

Inwestycja kosztowała około 825 tysięcy złotych, z czego 262 tysiące dofinansowania Gmina Moskorzew pozyskała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a pozostałą kwotę pokryła ze swojego budżetu.

/RB/

UDOSTĘPNIJ