Tak cieszyły się gospodynie z Łachowa, które swoją młodą sarenką podbiły podniebienia jury konkursu kulinarnego.

Sarenka z Łachowa najsmaczniejsza, stoisko z Oleszna najładniejsze. XI Włoszczowskie Targi Runa Leśnego

Koła Gospodyń Wiejskich z Łachowa i Oleszna triumfowały na XI Włoszczowskich Targach Runa Leśnego. Pierwsze doceniono za potrawę, drugie za wystawę.

18 września na terenie Powiatowego Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego odbyły się doroczne targi runa leśnego – ostatnia powiatowa impreza masowa w plenerze. W tym roku była to już 11. edycja.

Jak co roku dopisali wystawcy, których przybyło ponad 20. Targi były okazją do zaprezentowania wyrobów i przetworów z runa leśnego, a także rękodzieła artystycznego. Królowały oczywiście grzyby, których nie brakuje obecnie we włoszczowskich lasach. 

Podczas wydarzenia rozstrzygnięto tradycyjnie dwa konkursy dla wystawców – na najsmaczniejszą potrawę z darów lasu i najładniejsze stoisko.

Jeśli chodzi o potrawę, wygrała „młoda sarenka z warzywami, kaszą gulgur i zblanszowanymi prawdziwkami” autorstwa Koła Gospodyń Wiejskich z Łachowa. Drugie miejsce zajęło KGW Dąbie za “tort gajowego”, a trzecie KGW Marchocice za “zawianego jelenia między jagodami”.

Z kolei w konkursie na najładniejsze stoisko triumfowało Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich Oleszno, a za nim KGW Ogarka oraz dzierzgowskie stowarzyszenie Wspólnie dla świętokrzyskiego. Laureaci konkursów otrzymali bony pieniężne o wartości odpowiednio 700, 600 i 500 złotych.

Podczas pikniku odbyły się występy artystyczne zespołów ludowych z naszego powiatu. Dla najmłodszych były bezpłatne stoiska z malowaniem twarzy, dmuchany plac zabaw ze zjeżdżalniami i basenem z kulkami. Gwiazdą wieczoru był znany wokalista Szymon Wydra z zespołem Carpe Diem. Niestety jego koncert utrudnił padający deszcz.

Imprezę promującą bogactwo włoszczowskich lasów zorganizowali: Starostwo Powiatowe, Powiatowe Centrum Kulturalno-Rekreacyjne, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Nadleśnictwo Włoszczowa.

Celem wydarzenia była też integracja obywateli Ukrainy ze społecznością naszego województwa, a także możliwość prezentacji kultury i dziedzictwa naszego regionu. 

/RB/

UDOSTĘPNIJ