Młode małżeństwo ukraińskich lekarzy - Yuliia Verkhovod-Marotchak i Liubomyr Marotchak.

Ukraińscy lekarze w służbie włoszczowskiego szpitala. Niebawem nabędą uprawnienia i będą mogli u nas leczyć

Już czterech lekarzy z Ukrainy kończy egzaminy i odbywa staż w Szpitalu imienia Jana Pawła II we Włoszczowie. Dyrekcja prowadzi już rozmowy z kolejnymi medykami zza wschodniej granicy.

Rafał Krupa – dyrektor szpitala

W 2019 roku rozpoczęliśmy proces rekrutacji lekarzy spoza Unii Europejskiej. Ci medycy będą pracować u nas do momentu uzyskania pełnych uprawnień jako sekretarki medyczne, asystenci lekarzy czy sanitariusze.

 

 

Pierwsze osobę z Ukrainy dyrektor Krupa ściągnął do Włoszczowy w listopadzie 2019 roku. Była to młoda lekarka o specjalizacji lekarza chorób zakaźnych. Rok później, w październiku 2020 roku przybyło do naszego szpitala z okolic Lwowa małżeństwo młodych lekarzy (o specjalizacji medycyna rodzinna oraz interna). Od lutego tego roku oddziały szpitalne wspiera pochodząca z Charkowa pani kardiolog. Wszyscy to młodzi lekarze w wieku do 35. roku życia.

Część ukraińskich lekarzy, których zaprosiłem, jest już po egzaminie z języka polskiego, nostryfikacji dyplomu, czy po zdanym polskim lekarskim egzaminie państwowym. Obecnie mają u nas staże – mówi Rafał Krupa.

Jak podkreśla dyrektor, nowi członkowie personelu medycznego stanowią silne wsparcie dla załogi szpitala i jest duża szansa, że po zdanym egzaminie lekarskim zostaną u nas na stałe. Powiat włoszczowski też wspiera nowo pozyskanych lekarzy, oferując im nawet zakwaterowanie w mieście.

Rafał Krupa nie poprzestaje na wspomnianej czwórce lekarzy z Ukrainy. Prowadzi już rozmowy z kolejnymi medykami spoza Unii Europejskiej, to jest z Białorusi, Rosji, czy Syrii i jest szansa, że również ich ściągnie do naszego szpitala.

Przypomnijmy, że szpital włoszczowski od wielu lat boryka się z problemem braku kadry lekarskiej i szuka każdego sposobu na pozyskanie nowych medyków, jeśli nie z Polski, to zza granicy.

Od 2 lat Rafał Krupa, gdy został dyrektorem Zespołu Opieki Zdrowotnej, pozyskał już około 40 lekarzy. Jak mówi, cały czas pracuje też nad ściągnięciem do Włoszczowy pielęgniarek z Polski bądź zagranicy.

Warto też dodać, że w naszym szpitalu zmieniło się podejście do studentów medycyny oraz do realizowanych u nas staży studenckich. Jesteśmy otwarci na wszystkich i nie pobieramy żadnych opłat, co w przyszłości może zaprocentować pozyskaniem nowego personelu medycznego – podkreśla dyrektor Krupa.

Również Zarząd Powiatu, który nadzoruje szpital, zachęca jak może studentów kierunków lekarskich, a ostatnio również pielęgniarstwa do odbywania u nas stażu, a następnie podjęcia pracy, oferując w zamian stypendia w wysokości od 1 do 2 tysięcy złotych brutto na miesiąc.

Rafał Banaszek

 

UDOSTĘPNIJ