Sala plenarna Sejmu RP - to tutaj posłowie mają swoje posiedzenia (fot. Centrum Informacyjne Sejmu).

Siedmiu kandydatów do Sejmu z powiatu włoszczowskiego. Kto chce zostać posłem? Nowe nazwiska na giełdzie

Siedem osób z naszego powiatu powalczy ostatecznie 15 października o mandat posła na Sejm RP. Poznajcie naszych kandydatów.

Z ziemi włoszczowskiej kandyduje do Sejmu na kolejną kadencję poseł Bartłomiej Dorywalski z Włoszczowy. Jego rywalem będzie radny wojewódzki Artur Konarski z Jadwigowa (bezpartyjny). Obaj – podobnie jak cztery lata temu – startują z listy Prawa i Sprawiedliwości w regionie.

Kontrkandydatami przedstawicieli PiS, podobnie jak cztery lata temu podczas ostatnich wyborów parlamentarnych, będą: bezpartyjna Jolanta Tyjas z Nieznanowic, reprezentująca Trzecią Drogę oraz Robert Jurek z Konieczna – wiceprzewodniczący Nowej Lewicy w województwie świętokrzyskim.

Czoła stawi im trzech nowych i jednocześnie najmłodszych kandydatów na posłów. Są to: zgłoszona przez Koalicję Obywatelską Aleksandra Bartyzel – 24-letnia studentka z Marchocic, nie należąca do partii politycznej, 32-letnia Katarzyna Migoń (również bezpartyjna) zarządzająca firmą rodzinną we Włoszczowie oraz 38-letni Artur Hutyra z Włoszczowy – przedsiębiorca, zgłoszony przez komitet Polska jest jedna.

/RB/

 

Bartłomiej DORYWALSKI (Prawo i Sprawiedliwość) – poseł na Sejm VI kadencji (maj-listopad 2010 roku) i IX kadencji (od 2019 roku do chwili obecnej), były wicewojewoda świętokrzyski (2018–2019), były burmistrz Włoszczowy dwóch kadencji (lata 2006-2010 i 2010-2014). W 2014 roku uzyskał natomiast radnego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego V kadencji. Były wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach. Kilkukrotnie startował w wyborach do Sejmu (2007, 2015 i 2019), żeby ostatecznie w 2019 zdobyć mandat posła (otrzymał 7386 głosów na liście PiS w Świętokrzyskiem). Ma 44 lata, wykształcenie wyższe (doktor nauk prawnych), mieszka we Włoszczowie.

 

Artur Konarski (Prawo i Sprawiedliwość) – rolnik z Jadwigowa (posiada ponad 150-hektarowe gospodarstwo), radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Jadwigowie, przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych Solidarność w województwie świętokrzyskim. Były radny Rady Powiatu Włoszczowskiego i członek Zarządu Powiatu, były radny Gminy Moskorzew. W 2019 roku startował z lity PiS zdobywając 1903 głosy. Ma 52 lata, wykształcenie średnie rolnicze, mieszka w Jadwigowie, żonaty, dwoje dzieci.

 

Jolanta TYJAS (Polskie Stronnictwo Ludowe – Trzecia Droga) – od 2021 roku dyrektorka Ośrodka Sportu i Rekreacji we Włoszczowie, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego pierwszą kadencję, była dyrektorka Powiatowego Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego we Włoszczowie (funkcję pełniła przez 14 lat). Współzałożycielka kilku organizacji pozarządowych w powiecie włoszczowskim, między innymi Stowarzyszenia Włoszczowa na Obcasach (prezeska), Nieznanowice.pl (Komisja Rewizyjna) oraz Sprawniejsi.pl (członkini zarządu). Członkini Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kobiety w Centrum. W 2019 roku kandydowała w wyborach do Sejmu z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego (zdobyła 2820 głosów). Ma 54 lata, wykształcenie wyższe, mieszka w Nieznanowicach, zamężna, mama dwóch córek.

 

Robert JUREK (Nowa Lewica) – wiceprzewodniczący Nowej Lewicy w województwie świętokrzyskim. Doradca rolniczy w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Koniecznie trzecią kadencję. W 2019 roku kandydował w wyborach do Sejmu z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej uzyskując 512 głosów. Ma 45 lat, wykształcenie wyższe rolnicze, mieszka w Koniecznie, żonaty, dwie córki.

 

Aleksandra BARTYZEL (Koalicja Obywatelska) – studentka piątego roku Geoinżynierii i Eksploatacji Surowców na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, członek komendy i instruktor Hufca Szczekocińsko-Włoszczowskiego Związku Harcerstwa Polskiego, członek Lokalnej Grupy Działania Region Włoszczowski. Ma 24 lata, pochodzi z Marchocic.

 

 

 

Katarzyna MIGOŃ (Bezpartyjni Samorządowcy) – przedsiębiorca z Włoszczowy, od ponad 13 lat zarządza znaną firmą rodzinną w mieście. Ma 32 lata, wykształcenie wyższe – ukończyła Zarządzanie Biznesem na Polish Open University. Organizatorka akcji charytatywnych, angażuje lokalną społeczność, wspiera kulturę i rzemiosło.

 

 

 

Artur HUTYRA (Polska jest jedna) – przedsiębiorca z Włoszczowy. Prowadzi własną działalność gospodarczą (wyburzanie budynków i przerób pozyskanych materiałów). Ma 38 lat, wykształcenie średnie, żonaty, troje dzieci. Należy do Wspólnoty Domowego Kościoła we Włoszczowie.

 

UDOSTĘPNIJ