Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Secemin chce, żeby ta miejscowość po 150 latach znów była miastem. Władze samorządowe gminy mówią, że muszą dogłębnie przeanalizować sprawę, bo są plusy i minusy tego pomysłu.
23 stycznia zarząd stowarzyszenia na czele z Jarosławem Krzyżanowskim podjął uchwałę o przywrócenie Seceminowi praw miejskich. 3 lutego skierował pismo przewodnie do Rady Gminy o rozpoczęcie stosownej procedury.
Członkowie i Zarząd Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Secemin – jako komitet inicjatywny – po wielu dyskusjach oraz wsłuchaniu się w oczekiwania wielu mieszkańców Secemina i okolic, podjął uchwałę dotyczącą wniosku do Rady Gminy Secemin o przywrócenie Seceminowi praw miejskich – czytamy w uzasadnieniu.
Seceminowi to się należy. Przez pięć wieków był miastem. Niewątpliwie przywrócenie praw miejskich podniesie prestiż miejscowości.
Przypomnijmy, że Secemin prawa miejskie stracił 1 stycznia 1869 roku na mocy dekretu carskiego – była to kara za zaangażowanie mieszkańców w powstanie styczniowe w 1863 roku.
W 2019 roku obchodziliśmy 150. rocznicę tego wydarzenia. Z tej okazji we wrześniu Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Secemin zrealizowało projekt pod tytułem „Wycieczka do miasta Secemin”. Obchody odbyły się w miejscowej Szkole Podstawowej imienia Jana Zawady i zorganizowano je w ramach 27 edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.
Żywimy nadzieję, że w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę obchodzoną w 2018 roku oraz 150. rocznicę utraty praw miejskich obchodzoną w 2019 roku – poprzez nadanie praw miejskich uchylone zostaną skutki prawne represyjnego dekretu carskiego degradującego Secemin – pisze zarząd stowarzyszenia do władz gminy.
Autorzy wniosku podkreślają, że Secemin spełnia wszystkie warunki, aby skutecznie ubiegać się o restytucję praw miejskich. Przypominają też, że w ostatnich latach w województwie świętokrzyskim przywrócono prawa miejskie wielu miejscowościom.
Czy mieszkańcy Secemina będą zwani mieszczanami leży w gestii Rady Gminy i wójta. Secemin spełnia wszystkie wymogi, żeby znowu mógł zostać miastem – uważa stowarzyszenie.
Do sprawy przywrócenia Seceminowi praw miejskich podchodzę bez emocji, spokojnie, racjonalnie i z rozwagą. Będę wnikliwie rozważał wszelkie argumenty, zarówno za, jak i przeciw.
Wójt Secemina zwraca uwagę na jedną rzecz.
Prowadzimy inwestycje, które są współfinansowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Gdy staniemy się miastem, nie będziemy mogli z nich korzystać. Wiadomo, że odzyskanie praw miejskich podniesie prestiż Secemina, ale na tę chwilę inwestycje są ważniejsze – uważa Piekarski i obiecuje, że inicjatywa stowarzyszenia zostanie dokładnie przeanalizowana.
Decyzję o wszczęciu procedury przywrócenia praw miejskich musi podjąć Rada Gminy. Musi być ona poprzedzona konsultacjami społecznymi z mieszkańcami. Ostateczną decyzję o nadaniu miejscowości statusu miasta podejmuje minister spraw wewnętrznych i administracji.
Rafał Banaszek