Uczestnicy rajdu z powiatu włoszczowskiego na mecie w Lasocinie przy pomniku Brygady Świętokrzyskiej NSZ.

50 rowerzystów z powiatu włoszczowskiego pojechało szlakiem Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych

7 sierpnia już po raz trzeci odbył się rajd rowerowy poświęcony Brygadzie Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Po raz pierwszy zorganizowały go wspólnie aż cztery powiaty: kielecki, włoszczowski, jędrzejowski i konecki. Włoszczowa po raz drugi brała udział w tym wydarzeniu.

Grupy rowerzystów z poszczególnych powiatów wyruszyły w godzinach porannych, aby po południu spotkać się na mecie w Lasocinie (gmina Łopuszno). Tam, przy pomniku pamięci dowódców i żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ odbyły się oficjalne uroczystości.

W sumie, w rajdzie gwieździstym wzięło udział około 200 rowerzystów z czterech powiatów. Swoje grupy prowadzili osobiście starostowie poszczególnych powiatów: włoszczowski Dariusz Czechowski, kielecki Mirosław Gębski, konecki Grzegorz Piec jędrzejowski Paweł Faryna.

Trasy wyznaczono tak, aby po drodze odwiedzali oni miejsca pamięci związane z Narodowymi Siłami Zbrojnymi i innymi formacjami wojskowymi. Trasa dla grupy z powiatu włoszczowskiego wiodła drogami wojewódzkimi i powiatowymi przez Włoszczowę, Kurzelów, Kluczewsko, Rudkę i Oleszno. O bezpieczeństwo uczestników na trasie dbali włoszczowscy policjanci.

W tych miejscowościach rowerzyści zatrzymywali się przy pomnikach, kościołach i na cmentarzach, aby zapalić znicze i oddać hołd poległym. Przy okazji mogli posłuchać ciekawych opowieści Jarosława Kowalskiego z Włoszczowy na temat działalności NSZ na tych terenach.

Punktem kulminacyjnym był wspólny wjazd grup pod pomnik w Lasocinie, złożenie kwiatów i odśpiewanie hymnu państwowego. Wydarzenie zakończyło się wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych przy ognisku i akompaniamencie Zespołu Pieśni i Tańca Wincentowianie z gminy Piekoszów.

Głównym organizatorem rajdu patriotycznego było Powiatowe Centrum Kulturalno-Rekreacyjne we Włoszczowie, które pozyskało dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury. Wzięło w niej udział około 50 rowerzystów z naszego powiatu na czele ze starostą Dariuszem Czechowskim.

Warto nadmienić, że w ramach tego wydarzenia ogłoszono też konkurs plastyczny o NSZ dla uczniów szkół podstawowych – termin nadsyłania prac upływa 31 sierpnia (więcej informacji tutaj).

Uwieńczeniem całości będzie koncert patriotyczny, który odbędzie się 26 września w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Patronat medialny nad imprezą sprawowała “Moja gazeta lokalna”.

/RB/

 

UDOSTĘPNIJ