Odbiór przebudowanej drogi powiatowej w Olesznie przy ekstremalnej pogodzie.

Otwarto oficjalnie trzy przebudowane drogi w powiecie włoszczowskim za blisko 15 milionów złotych. Ciąg dalszy odbiorów po niedzieli

24 listopada odbyły się uroczyste odbiory trzech dróg powiatowych w trzech gminach, które zmodernizował Powiat Włoszczowski dzięki wsparciu z Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości aż 14 milionów złotych.

Pierwszy na mapie powiatu był odcinek w Seceminie (obok marketu Dino) o długości 360 metrów, którego remont zakończył się w październiku ubiegłego roku. W ramach tej inwestycji droga została poszerzona do 6 metrów na odcinku od trasy wojewódzkiej 786 do ulicy Jędrzejowskiej, powstał chodnik z kostki brukowej o szerokości 2 metrów, zjazdy, odwodnienie, przebudowano też skrzyżowanie z drogą wojewódzką 786 (powstało przejście dla pieszych) oraz zamontowano cztery lampy hybrydowe przy przejściach dla pieszych.

Drugą odebraną drogą był odcinek Wymysłów-Ludynia na granicy dwóch gmin – Włoszczowa i Krasocin. Ta długo oczekiwana przez mieszkańców droga również była już gotowa ponad rok temu. Powiat położył tutaj asfalt na długości 1,8 kilometra (poza obszarem zabudowanym), wykonał obustronne pobocza oraz odwodnienie. Droga Wymysłów-Ludynia była odcinkiem powiatowym w najgorszym stanie technicznym. Teraz mieszkańcy zyskali dogodny dojazd do pracy, kościoła w Kozłowie, czy skrót do Małogoszcza lub nawet Kielc, za co byli bardzo wdzięczni władzom.

Ostatnią drogą, którą odebrano 24 listopada i to przy ekstremalnej pogodzie, był odcinek w Olesznie, którego rozbudowę zakończono we wrześniu. Tutaj przybyło najwięcej osób, żeby wychwalić głównie pochodzącego z tych stron wicestarostę włoszczowskiego Łukasza Karpińskiego. Trudno się dziwić, bo droga Oleszno-Wola Świdzińska to najdłuższy przebudowany odcinek powiatowy o długości 2,8 kilometra i rekordowej wartości prawie 11,5 miliona złotych.

W ramach tej inwestycji powstała nowa nawierzchnia asfaltowa o szerokości 6 metrów (w niektórych miejscach nawet 7 metrów), rondo w centrum Oleszna, nowe chodniki o szerokości 2 metrów, ciąg pieszo-rowerowy, zjazdy na posesje i kompleksowe odwodnienie.

Przebudowa wszystkich wspomnianych dróg powiatowych kosztowała łącznie około 14,8 miliona złotych, w tym: dofinansowanie z Polskiego Ładu wyniosło 14 milionów, wkład własny Powiatu Włoszczowskiego – około 380 tysięcy, dofinansowanie Gminy Krasocin – około 325 tysięcy, dotacja z Gminy Secemin – 23 tysiące oraz wsparcie finansowe z Gminy Włoszczowa – blisko 12 tysięcy złotych. Wszystkie drogi wykonała włoszczowska firma Dukt.

Inwestycja była obszerna i pochłonęła niemal 15 milionów złotych. Mimo, że wiązała się z utrudnieniami w ruchu dla mieszkańców, dziś możemy podziwiać efekt wielomiesięcznej pracy firmy wykonującej to zadanie i cieszyć się nowoczesnymi, bezpiecznymi drogami. Dziękuję włodarzom gminy Krasocin, Secemin i Włoszczowa za dofinansowanie inwestycji oraz posłowi Dorywalskiemu i Lipcowi, a także wojewodzie świętokrzyskiemu za pomoc w pozyskaniu funduszy z programu Polski Ład – powiedział starosta Dariusz Czechowski.

W uroczystym odbiorze dróg, oprócz Zarządu Powiatu i radnych, uczestniczyli również poseł Bartłomiej Dorywalski, wójtowie Krasocina i Secemina, radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, przedstawiciele Gminy Włoszczowa oraz sołtysi kilku miejscowości. W sumie w trzech odbiorach wzięło udział około 30 osób (w samym Olesznie było blisko 20 odbierających).

I na tym nie koniec uroczystych odbiorów listopadowych, bowiem już w najbliższy poniedziałek, 27 listopada Powiat Włoszczowski otwiera oficjalnie dwa kolejne odcinki: Moskorzew-Dzierzgów (inwestycja również współfinansowana z Polskiego Ładu) oraz Konieczno-Modrzewie (inwestycja dofinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg). Dzień później, 28 listopada zaplanowano uroczysty odbiór zmodernizowanych ulic Floriańskiej i Zarzecze w Krasocinie, które również są drogami powiatowymi.

/RB/

UDOSTĘPNIJ