Mieszkańcy Nieznanowic otrzymali od władz samorządowych Gminy Włoszczowa piękny obraz przedstawiający dawny pałac w ich miejscowości.

Otwarto rozbudowaną świetlicę wiejską w Nieznanowicach. Będzie więcej zabiegów dla osób niepełnosprawnych i starszych

2 września otwarto uroczyście rozbudowaną świetlicę wiejską w Nieznanowicach. Powstały dwa nowe pomieszczenia i korytarz o łącznej powierzchni około 100 metrów kwadratowych.

Dzięki tej inwestycji działające w sołectwie stowarzyszenia Nieznanowice.plSprawniejsi.pl będą mogły rozszerzyć ofertę zajęć fizjoterapeutycznych dla osób niepełnosprawnych oraz starszych (dotychczas wykonano w tutejszej świetlicy ponad 4500 darmowych zabiegów, z których skorzystało około 130 osób).

Dzięki rozbudowie budynku będziemy mogli pomóc jeszcze większej liczbie osób – cieszył się sołtys wsi, radny Rady Miejskiej i prezes stowarzyszenia Sprawniejsi.pl Michał Szafrański.

Dodatkowo, pod kątem osób niepełnosprawnych, został zagospodarowany teren wokół świetlicy oraz powstał dodatkowy podjazd. Rozbudowa nieznanowickiej świetlicy zakończyła się w grudniu ubiegłego roku.

Powiększony budynek poświęcił ksiądz Tomasz Szota, wikariusz parafii Konieczno. Na otwarcie przybyli między innymi poseł Bartłomiej Dorywalski, starosta Dariusz Czechowski i burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek z przewodniczącym Rady Miejskiej Grzegorzem Dudkiewiczem. Gościem honorowym wydarzenia był znany niepełnosprawny lekkoatleta, trzykrotny wicemistrz paraolimpijski, kilkukrotny mistrz świata i Europy w pchnięciu kulą – Janusz Rokicki z Cieszyna.

Ta świetlica stanowi wzór do naśladowania dla innych miejscowości. W Gminie Kluczewsko, w Kolonii Mrowinie i Brześciu mieszkańcy mówią, że będą mieć takie świetlice, jak w Nieznanowicach. To jest wspaniałe, bo staliście się swoistego rodzaju wzorem do naśladowania dla lokalnej społeczności powiatu włoszczowskiego – mówił Bartłomiej Dorywalski, gratulując sołtysowi  siły, entuzjazmu i zarażania innych pasją do działania.

 

Dla mnie miejscowość Nieznanowice, ta świetlica jest dobrym przykładem determinacji mieszkańców do osiągnięcia celu. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wspólnota, więź międzypokoleniowa, która się tutaj narodziła, bo sam plac i budynek to nie wszystko. Przede wszystkim to dobre serce, otwartość na drugiego człowieka, chęć społecznikostwa, która jest tutaj wzorem do naśladowania dla innych – twierdził Grzegorz Dziubek.

 

Gratuluję sołectwu Nieznanowice, że macie tak aktywnych ludzi. Czas przeminie, ludzi braknie, a to wszystko zostanie z pożytkiem dla innych – zauważył Grzegorz Dudkiewicz.

Od władz Gminy Włoszczowa zarząd stowarzyszenia Nieznanowice.pl otrzymał w prezencie obraz przedstawiający dawny pałac w tej miejscowości. Gratulacje dla Michała Szafrańskiego za jego aktywność samorządową popłynęły też od Dariusza Czechowskiego, który również przekazał prezent.

Imprezie w Nieznanowicach towarzyszył występ artystyczny miejscowych gospodyń, z którymi jedną piosenkę zaśpiewały władze samorządowe Gminy Włoszczowa. Był też skecz w wykonaniu Joanny Bulskiej. Po części oficjalnej organizatorzy zaprosili przybyłych gości do zwiedzania nowych pomieszczeń oraz na piknik integracyjny, na którym nie brakowało darmowych atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Wydarzenie sfinansowano z funduszy sołectwa, Banku Spółdzielczego i Nadleśnictwa Włoszczowa. Imprezę prowadzili mieszkańcy Nieznanowic – Jolanta Tyjas, Michał Szafrański i Sławomir Pawlik. Na koniec sołtys Szafrański podziękował lokalnej społeczności za wsparcie jego działań na każdym kroku.

Rozbudowa nieznanowickiej świetlicy kosztowała prawie 700 tysięcy złotych, z czego około 450 tysięcy przekazała Gmina Włoszczowa, a pozostałe 250 tysięcy samorząd pozyskał z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, który przeznaczony był na wsparcie obszarów po dawnych socjalistycznych przedsiębiorstwach rolno-produkcyjnych, tak zwanych gmin popegeerowskich.

Warto przypomnieć, że świetlicę w Nieznanowicach otwarto uroczyście 15 sierpnia 2018 roku. Kosztowała ponad 337 tysięcy złotych i współfinansowana była z funduszy Unii Europejskiej (202 tysiące zł) oraz dotacji z Gminy Włoszczowa w kwocie 135 tysięcy. Ponadto gmina przekazała sołectwu działkę, poręczyła kredyt na wkład własny i pomogła w doposażeniu, a także utwardziła teren i pomogła wykonać ogrodzenie.

Tej świetlicy chciał każdy mieszkaniec Nieznanowic. Nie było łatwo, ale wybudowaliśmy ją. Mamy naszą świetlicę, spełnione marzenie i poczucie dobrze wykonanego zadania – powiedział Sławomir Pawlik, prezes stowarzyszenia Nieznanowice.pl.

/RB/

UDOSTĘPNIJ