Ponad 300 mieszkańców na kwarantannie. Policja ujawniła sześć przypadków naruszenia izolacji domowej

306 mieszkańców powiatu włoszczowskiego przebywa obecnie na obowiązkowej kwarantannie po powrocie z zagranicy. Służby sanitarne nie odnotowały zakażenia Covid-19.

Najwięcej izolowanych - 105 osób pochodzi z gminy Włoszczowa, w tym siedmioro przebywa w miejscu wyznaczonym przez wojewodę, poza swoim domem.

83 kolejne osoby to mieszkańcy gminy Krasocin, w tym jedna odbywa kwarantannę poza miejscem zamieszkania. 63 osoby pochodzą z gminy Kluczewsko, w tym dwie są poza domem. 31 izolowanych to mieszkańcy gminy Secemin, 13 z gminy Radków i 11 z gminy Moskorzew.

Osoby te - jak informują służby sanitarne - nie wykazywały objawów zakażenia koronawirusem. Na dzień 31 marca nie odnotowano żadnego przypadku choroby Covid-19 w naszym powiecie. W Polsce zakażonych jest już blisko 2000 osób, 26 nie żyje. 

Oprócz Włoszczowy pandemia nie dotarła jeszcze do powiatu kazimierskiego, jędrzejowskiego, sandomierskiego i koneckiego. W niedzielę pierwsze dwa przypadki koronawirusa odnotowano w powiecie staszowskim.

Nie wszyscy stosują się do przestrzegania zasad izolacji domowej w naszym powiecie. Włoszczowska policja ujawniła w ostatnim czasie kilka przypadków naruszenia kwarantanny. Sprawa dotyczy sześciu mężczyzn.

Zgodnie z nowymi przepisami, za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi kara grzywny do 30 tysięcy złotych, którą nakłada powiatowy inspektor sanitarny. Policja skierowała stosowne wnioski do Sądu Rejonowego we Włoszczowie. 

Dariusz Czechowski - szef obrony cywilnej powiatu

Przebywanie w odosobnieniu przez okres kwarantanny, bez bezpośredniego kontaktu z rodziną, bez możliwości wyjścia na zewnątrz, gdy pogoda do tego zachęca - jest trudne, ale konieczne. Dziękuję mieszkańcom naszego powiatu wracającym z zagranicy za odpowiedzialną postawę. Jesteście wzorem do naśladowania, że dbacie o dobro swoich rodzin, bliskich i całego społeczeństwa. Zapewniam jednocześnie o gotowości odpowiednich służb i instytucji do niesienia pomocy, na przykład w zrobieniu zakupów spożywczych. 

/RB/