Rani włoszczowscy obniżyli średnią cenę skupu żyta dla potrzeb wymiaru podatku rolnego na 2024 rok z 89 do 75 złotych

Radni włoszczowscy obniżyli średnią cenę skupu żyta. Mimo to rolnicy zapłacą o 25 procent wyższy podatek od nowego roku

23 listopada Rada Miejska we Włoszczowie obniżyła średnią cenę skupu żyta o 14 złotych – z ustawowej w wysokości 89 złotych do 75 złotych. Mimo to rolnicy zapłacą od nowego roku o 25 procent wyższy podatek, niż mają obecnie.

Zwrócił na to uwagę na ostatnim posiedzeniu rady Piotr Turczyński. – Zamiast ulżyć rolnikom, funduje pan gospodarzom podwyżkę o 25 procent – zwrócił się do burmistrza radny Turczyński, proponując jednocześnie obniżenie średniej ceny skupu żyta do 69 złotych (15 procent podwyżki). Wskazywał, że w innych gminach jest taniej.

Do wystąpienia Piotra Turczyńskiego odniósł się Grzegorz Dziubek. Na wstępie burmistrz stwierdził, że dzień wcześniej komisje Rady Miejskiej pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały (za był również radny Turczyński). Dodał też, że w sąsiedniej gminie Krasocin średnia cena skupu żyta jest wyższa, niż we Włoszczowie i wynosi ustawowe 89 złotych.

Zręcznie pan mówi, że obniża pan średnią cenę skupu żyta, ale w stosunku do zeszłego roku podwyższa pan o 25 procent – z 60 na 75 złotych, więc żadna to jest obniżka dla rolników odniósł się Piotr Turczyński do wypowiedzi Grzegorza Dziubka.

Skarbnik gminy Dariusz Górski dodał, że projekt włoszczowskiej uchwały i zaproponowaną stawkę pozytywnie zaopiniowała też Świętokrzyska Izba Rolnicza w Kielcach, pomimo trudnej sytuacji w rolnictwie.

Także obniżamy średnią cenę skupu żyta z 89 do 75 złotych. Uważam, że ta stawka jest bardzo dobrze wyważona – ani nie jest wygórowana, ani zbytnio zaniżona. Robimy to delikatnie, coroczną waloryzacją. Uważam, że nasza propozycja jest rozsądna – stwierdził skarbnik Górski.

Niezadowolony z projektu uchwały rady był też sołtys Konieczna Ryszard Karpiński. – To nie jest żadna obniżka dla rolników, tylko podwyżka o 25 procent. Zgodziłbym się, gdyby cena była podniesiona o poziom inflacji, czyli 18,6 procent, ale nie 25 procent – mówił sołtys Karpiński.

Podczas głosowania nad uchwałą w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta dla potrzeb wymiaru podatku rolnego dla rolników z gminy Włoszczowa na 2024 rok, 11 radnych miejskich było za, przeciwny był tylko Piotr Turczyński.

/RB/

UDOSTĘPNIJ