Do Lasocina wjeżdżają z racami: (od lewej) Rafał Krupa, Dariusz Czechowski, ks. Mariusz Rozin i Łukasz Karpiński.

Rekordowa frekwencja na rajdzie rowerowym na cześć Narodowych Sił Zbrojnych. Pojechało ponad 100 rowerzystów z naszego powiatu

Ponad sto osób wzięło udział w piątym radzie rowerowym szlakiem Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych z Włoszczowy do Lasocina w rocznicę utworzenia formacji. To była rekordowa wycieczka.

Tegoroczna trasa wiodła przez ulicę Przedborską we Włoszczowie, Chotów, Krasocin, Rogalów, Brygidów, Lipią Górę, Karolinów, Skałką Polską, Ewelinów i Lasocin.

W wycieczce rowerowej 12 sierpnia wzięli udział między innymi starosta włoszczowski Dariusz Czechowski, wicestarosta Łukasz Karpiński, skarbik powiatu Agnieszka Górska, dyrektor szpitala Rafał Krupa oraz dyrektor PCK-R Teresa Chudy. Razem z mieszkańcami powiatu włoszczowskiego pojechała też grupa z zaprzyjaźnionego powiatu zawierciańskiego z wicestarostą Pawłem Sokołem na czele. Opiekunem duchowym rajdu był wikariusz parafii Oleszno, ksiądz Mariusz Rozin.

Organizatorzy zapewnili posiłek na trasie, ciekawe opowieści przewodnika podczas przejazdu, asekurację policji i transport powrotny do Włoszczowy. Rajdowicze zatrzymywali się w miejscach historycznych, żeby złożyć przy pomnikach wieńce i zapalić znicze. 

Wzorem lat ubiegłych, na mecie w gminie Łopuszno spotkali się uczestnicy czterech rajdów z powiatów: włoszczowskiego, kieleckiego, jędrzejowskiego oraz koneckiego w liczbie około 300 rowerzystów i wspólnie uczcili rocznicę utworzenia Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych.

Gościem honorowym wydarzenia był major Bogdan Eubich, jeden z żyjących członków Brygady Świętokrzyskiej, który odsłonił tablicę poświęconą Antoniemu Szackiemu pseudonim „Bohun” – dowódcy brygady. 

Rajd rowerowy z Włoszczowy do Lasocina zorganizowali: Powiatowe Centrum Kulturalno-Rekreacyjne, Starostwo Powiatowe we Włoszczowie i Stowarzyszenie Pamięci Narodowych Sił Zbrojnych Ziemi Włoszczowskiej. Patronem medialnym wydarzenia była “Moja gazeta lokalna”.

/RB/

UDOSTĘPNIJ