Tuż przed godziną 9 rano maturzyści z „Sikorskiego” wysłuchali ostatnich rad od dyrektor szkoły Bożeny Kaczor.

Rozpoczęły się matury we Włoszczowie. Młodzież twierdziła, że arkusz z języka polskiego był trudny (wideo)

W poniedziałek, 6 maja 445 włoszczowskich maturzystów przystąpiło do obowiązkowej matury z języka polskiego. Wyniki maratonu egzaminacyjnego poznamy 4 lipca.

W poniedziałek odwiedziliśmy I Liceum Ogólnokształcące imienia generała Władysława Sikorskiego we Włoszczowie. Do egzaminu przystąpiło tutaj 134 abiturientów. Pisali oni maturę w pięciu salach. Część podstawowa trwała 170 minut. Po południu 30 uczniów zdecydowało się na egzamin rozszerzony z języka polskiego (dodatkowe 180 minut).

Najwięcej, bo 80 uczniów zgromadziło się na sali gimnastycznej szkoły. Co ciekawe, maturzyści z „Sikorskiego” zasiedli przy 130 nowych ławkach i krzesłach, które liceum pozyskało od American School of Warsaw z Konstancina-Jeziorna (dzięki zaangażowaniu nauczyciela języka angielskiego Piotra Sznajdera).

Ale o maturzystach nie zapomnieli też ich wychowawcy. Podarowali oni swoim uczniom drobne gadżety na szczęście, między innymi przypinki ze słonecznikami (prezent od Jadwigi Suligi), bransoletki z aniołkiem (Anna Zając) oraz przypinki (Magdalena Kuterasińska).

We wtorek, 7 maja czeka uczniów matura z matematyki, w środę z języka obcego. Sporo abiturientów zdecydowało się na etap rozszerzony, który jest dużo trudniejszy od podstawowego (w „Sikorskim”, na przykład, rozszerzoną matematykę będzie pisało 62 uczniów, a język angielski – aż 95).

Nauczyciele, z którymi rozmawialiśmy, są spokojni o wyniki swoich uczniów. Wierzą, że egzamin dojrzałości napiszą dobrze. Jednak po pierwszym dniu młodzież przekonała się, że tegoroczna matura do łatwych nie należała.

Nasi uczniowie twierdzili, że arkusz był trudny, szczególnie fragment analizy tekstu – niektórzy musieli go czytać po trzy razy, żeby zrozumieć. Mam nadzieję, że dobrze napiszą. Przekonamy się o tym już 4 lipca – mówiła Bożena Kaczor, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego we Włoszczowie.

Przypomnijmy, że maturę w tym roku zdaje we Włoszczowie: 134 abiturientów z „Sikorskiego”, 176 z „Czarnieckiego” (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2) oraz 135 ze „Staszica” (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3).

/RB/

 

 

UDOSTĘPNIJ