Stawka opłat za śmieci w gminie Włoszczowa podrożała od tego roku i wynosi obecnie 24 złote od osoby.

Śmieci w gminie Włoszczowa podrożały w tym roku, ale były najtańsze przez trzy ostatnie lata. Ciekawe zestawienie urzędu

Jak wynika z analizy przygotowanej przez włoszczowski magistrat, średnia cena opłat za odbiór śmieci z czterech ostatnich lat jest najniższa we wszystkich sześciu gminach w powiecie włoszczowskim i ościennych (Jędrzejowie i Końskich), a częstotliwość odbioru odpadów największa.

Zestawienie opublikowano na samorządowym portalu 15 lutego. Wynika z niego, że po podwyżce cen śmieci pod koniec 2023 roku Włoszczowa ma obecnie najwyższe stawki, które – co warto podkreślić – dopiero w tym roku osiągnęły pułap cen obowiązujących od kilku lat w sąsiednich samorządach.

Od 2021 roku inne gminy stosowały wyższe stawki za odbiór odpadów komunalnych. Gmina Włoszczowa w tym samym czasie pobierała jedynie 17 złotych od osoby, utrzymując tę samą stawkę do końca 2023 roku. Obecna podwyżka do kwoty 24 złotych dopiero zbliża Włoszczowę do cen stosowanych przez inne gminy od wielu lat – informuje Urząd Gminy Włoszczowa.

Porównanie stawek opłat za odbiór śmieci w gminach powiatu włoszczowskiego i ościennych w latach 2021-2024.
Porównanie stawek opłat za śmieci w gminach powiatu włoszczowskiego i ościennych w latach 2021-2024 (oprac. UG Włoszczowa).

Ale to nie wszystko. W gminie Włoszczowa odpady komunalne z budynków wielorodzinnych (bloków) – jak wyjaśnia urząd – odbierane są trzy razy w tygodniu (dla porównania – w Jędrzejowie dwa razy). Od kwietnia do końca października śmieci od gospodarstw domowych zabierane są dwa razy w miesiącu.

Włoszczowa nie dopłaca też do odpadów ze swojego budżetu (czyli pieniędzy podatników), jak inne gminy, które dokładają i mają stawki zbliżone do Włoszczowy. Mieszkańcy nie muszą też płacić dodatkowo za pojemniki i worki na śmieci.

Informacja dotycząca gospodarowania odpadami w gminie Włoszczowa (oprac. UG Włoszczowa).

Pomimo, że od podjęcia przez Radę Miejską uchwały w sprawie nowych stawek opłat za śmieci minęły dwa miesiące, sytuacja ta jest obecnie wykorzystywana przez niektóre osoby w kampanii wyborczej do ataku na burmistrza i Gminę Włoszczowa. Dlatego Urząd Gminy postanowił sprawdzić, jak wyglądała sytuacja w ostatnich latach w ościennych samorządach i przedstawić społeczeństwu fakty.

Grzegorz Dziubek – burmistrz Włoszczowy

Dziś łatwo jest stać z boku i krytykować. Co niektóre osoby też kiedyś zarządzały gminą, miały swój czas i mogły się wtedy wykazywać swoimi czynami… Ale ja nie będę wracał do tego czasu i oceniał innych.

/RB/

 

Zobacz również:

Śmieci w gminie Włoszczowa zdrożeją od nowego roku o ponad 40 procent. – Dobrze, że mamy swoją spółkę komunalną – mówiono

UDOSTĘPNIJ