Zaproszeni goście i organizatorzy spotkania w Villi Aromat: (od lewej) Miłosz Pamuła, Aleksandra Marcinkowska, Zbigniew Michnicki, Wioletta Hupa, Renata Dziedzic, Renata Janik, Małgorzata Gusta, Magdalena Fogiel-Litwinek i Ilona Szostak.

Rusza pilotażowy projekt dotyczący zwrotu kosztów zatrudniania młodocianych pracowników. We Włoszczowie odbyła się debata z przedsiębiorcami

15 czerwca w Villi Aromat we Włoszczowie odbyło się spotkanie informacyjne z przedstawicielami firm, dotyczące projektu refundacji wynagrodzeń młodocianych pracowników. 

To pierwszy w kraju, pilotażowy projekt, który ma pomóc przedsiębiorcom w ograniczeniu kosztów zatrudnienia pracowników. Realizuje go Świętokrzyska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy wraz z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Kielcach.

Spotkanie w Villi Aromat prowadziła szefowa Wojewódzkiej Komendy OHP Magdalena Fogiel-Litwinek. Wśród zaproszonych gości obecni byli między innymi wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Aleksandra Marcinkowska, wiceprezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Starachowicach Miłosz Pamuła oraz członek Zarządu Powiatu Małgorzata Gusta.

Z zaproszenia organizatorów skorzystało kilkunastu mikro i małych przedsiębiorców z powiatu włoszczowskiego, którzy zatrudniają młodocianych pracowników w celu przyuczenia zawodowego. Podczas spotkania przedstawiciele firm mogli poznać szczegółowe informacje dotyczące refundacji wynagrodzeń młodych ludzi, których zdecydują się zatrudnić. Przypomnijmy, że wnioski o refundację można składać od 1 stycznia do 15 listopada każdego roku do Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Kielcach.

Zaproszeni goście podkreślali, że województwo świętokrzyskie stara się wspierać wszystkich przedsiębiorców, a Ochotnicze Hufce Pracy opiekują się młodocianymi pracownikami i współpracują w tym zakresie z firmami. Podczas dyskusji podkreślano, że obecnie jednym z większych problemów na rynku pracy jest brak wykwalifikowanych pracowników.

Władze województwa zachęcały do korzystania z dotacji, jakie można pozyskać między innymi w Świętokrzyskim Centrum Innowacji i Transferu Technologii na pracownika (to 6 tysięcy złotych przy wkładzie własnym wynoszącym 20 procent).

Małgorzata Gusta, członek Zarządu Powiatu twierdziła, że Włoszczowa rozwija się, a młodzi ludzie coraz chętniej zakładają swoje biznesy (w 2020 roku powstało około 50 jednoosobowych działalności gospodarczych). Powiatowy Urząd Pracy wypłacił w roku pandemii ponad 13 milionów złotych dofinansowania dla przedsiębiorców w ramach tarcz antykryzysowych.

Małgorzata Gusta podkreślała, że głos przedsiębiorców jest bardzo ważny dla władz powiatu, którzy są otwarci na dialog. Przy okazji zaprosiła na rozmowy do starostwa oraz prężnie działającego Młodzieżowego Centrum Kariery, które mieści się w budynku Zakładu Doskonalenia Zawodowego we Włoszczowie.

/RB/

 

UDOSTĘPNIJ