Władze samorządowe Gminy Włoszczowa z dyrektorami szkół oraz najzdolniejszymi uczniami szkół podstawowych w roku szkolnym 2023/2024.

Włoszczowa uczciła rocznicę zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Burmistrz wręczył stypendia uczniom

10 kwietnia we Włoszczowie odbyły się uroczyste obchody 84. rocznicy zbrodni katyńskiej i 14-lecie katastrofy smoleńskiej. Zwieńczeniem uroczystości była gala, podczas której burmistrz wręczył stypendia najzdolniejszym uczniom szkół podstawowych.

Uroczystość patriotyczną rozpoczęła msza święta w intencji pomordowanych na Wschodzie i ofiary katastrofy smoleńskiej, którą odprawił ksiądz kanonik Leszek Dziwosz w kaplicy pod wezwaniem błogosławionego księdza Józefa Pawłowskiego z Grona 108 Męczenników.

Po nabożeństwie uczestnicy udali się na cmentarz parafialny przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Domu Kultury. Dowódcą uroczystości był Zbigniew Kozieł. W wydarzeniu wzięło udział 10 pocztów sztandarowych, władze samorządowe Powiatu i Gminy Włoszczowa, przedstawiciele jednostek organizacyjnych gminy i służb mundurowych.

Na cmentarzu wszyscy zgromadzili się tradycyjnie przy symbolicznej mogile katyńskiej. Najpierw orkiestra dęta odegrała hymn państwowy, następnie dziekan dekanatu włoszczowskiego ksiądz Zygmunt Pawlik odmówił modlitwę. Po niej delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Uroczystość na cmentarzu zakończyła odegrana przez orkiestrę „Rota”.

Po części oficjalnej burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek zaprosił wszystkich uczestników na kontynuowanie uroczystości patriotycznych w pobliskim Domu Kultury. Tutaj uczniowie Szkoły Podstawowej w Kurzelowie przedstawili okolicznościową akademię.

Punktem kulminacyjnym była gala wręczenia stypendiów burmistrza najzdolniejszym uczniom klas 7-8 szkół podstawowych. Prymusi otrzymali od władz samorządowych Gminy nagrody finansowe w wysokości 150 złotych miesięcznie, wypłacane przez pół roku – zobacz laureatów.

Stypendyści burmistrza w roku szkolnym 2023/2024
Szkoła Podstawowa nr 1 we Włoszczowie: Aleksandra Arabas, Wiktoria Bała-Kowalska, Sandra Banaśkiewicz, Gabriela Barszcz, Aleksandra Dudek, Iwona Gawron, Amelia Kossakowska, Natalia Kultys, Lena Uramowska, Karolina Witczyk, Anna Żmigrodzka; Szkoła Podstawowa nr 2 we Włoszczowie: Paulina Góral, Paulina Lesiak, Zuzanna Lesiak, Zofia Marcinkowska, Marta Ślęzak, Patryk Wójcik; Szkoła Podstawowa w Kurzelowie: Blanka Celebańska, Karolina Celebańska, Zuzanna Grzegorczyk, Michał Rutkowski; Szkoła Podstawowa w Koniecznie: Rafał Mazur, Filip Pięta; Szkoła Podstawowa w Bebelnie: Amelia Klimas.

Uroczystości katyńskie i smoleńskie to nie jest tradycja, to nasz obowiązek, pamięć, świadectwo – twierdził Grzegorz Dziubek.

Nawiązując do czasów II wojny światowej burmistrz Włoszczowy przypomniał, że łatwiej się rządzi i manipuluje krajem, który nie ma wykształconej ludności i dlatego zwrócił się do stypendystów słowami:

– Naród wykształcony to naród mocny. I dzisiaj właśnie, podczas tych uroczystości, chcemy wyróżnić właśnie mądrość, jaka tkwi w naszej młodzieży – powiedział Grzegorz Dziubek, przypominając, że główny cel od początku swojego urzędowania, jako burmistrza w 2014 roku, położył właśnie na rozwój oświaty.


Grzegorz Dziubek

Posłuchaj całą wypowiedź burmistrza:

/RB/

 

UDOSTĘPNIJ