Umowę na modernizację rynku podpisał z burmistrzem Grzegorzem Dziubkiem Artur Bujak, współwłaściciel firmy Fubit.

Włoszczowa wypięknieje jeszcze bardziej. Burmistrz podpisał kolejne ważne umowy na modernizację rynku i zagospodarowanie miejskich osiedli

Przeszło 2 miliony złotych będzie kosztować przebudowa rynku na Placu Wolności, a kolejny 1 milion pochłonie zagospodarowanie terenów zielonych na kilku osiedlach.

W piątek, 6 marca burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek podpisał dwie ważne umowy w ramach projektu rewitalizacji miasta. To już ostatnie tak duże zadania.

Pierwsze dotyczy centrum miasta, to jest modernizacji rynku, który jest obecnie zaniedbany, nie ma chodników, a alejki wykonane są z betonu. Ale wkrótce to się zmieni.

W parku wymieniona zostanie nawierzchnia alejek i odnowiony stojący tam pomnik świętego Floriana wraz z ogrodzeniem. Ponadto wybudowana zostanie fontanna z efektami świetlnymi. W parku pojawią się ławki, nowe oświetlenie ledowe, kosze i stojaki na rowery. Zostaną zagospodarowane tereny zielone – opowiada o zakresie robót burmistrz.

6 marca Grzegorz Dziubek podpisał umowę z wykonawcą tego zadania – włoszczowską firmą Fubit. Inwestycja pochłonie ponad 2,2 miliona złotych, z czego 75 procent kosztów (około 1,7 miliona) sfinansuje Unia Europejska. Resztę pokryje gmina. Prace mają potrwać do 18 września – firma wchodzi na plac budowy już w najbliższy poniedziałek, 9 marca.

Centrum Włoszczowy zobaczymy na jesieni w zupełnie nowej odsłonie. Samorząd, jak przyznał burmistrz, nie chce tworzyć kamiennej pustyni z rynku. Z parku nie zostaną usunięte stojące tam drzewa. Zostanie też chodnik zewnętrzny dookoła rynku i żółte barierki, które należą do Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

W tym samym dniu, 6 marca Grzegorz Dziubek podpisał też drugą ważną umowę w ramach rewitalizacji – tym razem z firmą Green Park z Radomska, która zajmie się uporządkowaniem i zagospodarowaniem przestrzeni publicznej na osiedlach: Brożka, Broniewskiego, Armii Krajowej oraz przy ulicy Wiśniowej.

Podpisanie umowy z przedstawicielami firmy Green Park z Radomska (fot. Rafał Banaszek).

Zostaną tam między innymi rozebrane zbędne składy opału i stare wymiennikownie, a na ich miejscu staną altany śmietnikowe (12 sztuk). Zrekultywowane zostaną tereny zielone. Osiedla wzbogacą się o nowe drzewa, krzewy, żywopłoty, pnącza, byliny (w tym trawy ozdobne, łąki kwietne i trawniki strzyżone). Pojawią się nowe ławki, kosze na śmieci, pergole oraz stoły szachowe. W sumie zagospodarowany zostanie obszar o łącznej powierzchni blisko 3 hektarów.

To już ostatnie tak duże przedsięwzięcia w ramach rewitalizacji miasta. Warto nadmienić, że trzy tygodnie wcześniej, 14 lutego burmistrz Włoszczowy podpisał umowę z firmą Atut spod Poznania na budowę dużej strefy aktywności za basenem Nemo na powierzchni ponad 40 arów. Zadanie to będzie kosztować prawie 1,7 miliona, z czego 75 procent dofinansuje Unia.

Obecnie trwa między innymi rozbudowa Domu Kultury oraz zabytkowej plebani. Wszystkie zadania zostaną zrealizowane w tym roku. Cały projekt rewitalizacji Włoszczowy opiewa na kwotę 22,6 miliona złotych, z czego 15 milionów gmina pozyskała z zewnątrz.

Do zrobienia zostanie jeszcze system monitoringu, to jest zainstalowanie 8 kamer szybkoobrotowych oraz 10 stałopozycyjnych na wszystkich rondach oraz przy głównych drogach wylotowych z Włoszczowy.

Rafał Banaszek

 

 

UDOSTĘPNIJ