Uczestnicy patriotycznego rajdu rowerowego na rondzie obwodnicy Włoszczowy przed Łachowem (fot. Michał Piorun).

Włoszczowianie uczcili 100-lecie Bitwy warszawskiej na rowerach. Odwiedzili cmentarze we Włoszczowie i Bebelnie

23 sierpnia Powiatowe Centrum Kulturalno-Rekreacyjne zorganizowało rajd rowerowy z okazji 100-lecia Bitwy warszawskiej. Był to drugi w tym miesiącu patriotyczny rajd rowerowy po Lasocinie.

Trasa imprezy turystycznej pod nazwą Rowerem po kulturę… po Powiecie Włoszczowskim prowadziła tym razem przez gminę Włoszczowa. Celem wydarzenia było uczczenie pamięci żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej z powiatu włoszczowskiego.

Grupa 27 osób pokonała trasę liczącą około 40 kilometrów. Na początku wyprawy rowerzyści otrzymali od Starostwa Powiatowego drobne upominki, a od Urzędu Gminy specjalne wydanie „Ilustrowanego Kuryera Włoszczowskiego”, w którym opublikowano listę uczestników  wojny 1920 roku z dawnego powiatu włoszczowskiego.

Po drodze rowerzyści odwiedzili cmentarz we Włoszczowie i Bebelnie, gdzie zapalili znicze na grobach żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej: Piotra Cupriana, Antoniego Bejma, Czesława Kaczkowskiego i Kazimierza Suligi. Na włoszczowskim cmentarzu z uczestnikami rajdu spotkał się starosta Dariusz Czechowski.

Rajd poprowadził przewodnik turystyczny Michał Piorun. We wrześniu planowane są kolejne wyprawy rowerowe. Tym razem do gminy Radków i Moskorzew.

/RB/

UDOSTĘPNIJ