Burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek przy imponującej altanie, która stanęła przy woprówce i może pomieścić dziesiątki osób.

Zalew Klekot zaprasza. Będzie sporo nowości dla wypoczywających nad wodą (film)

We wtorek, 2 lipca ruszył sezon kąpielowy na zbiorniku Klekot, który przeszedł w tym roku wielką metamorfozę. Przez dwa miesiące wakacji będzie można korzystać z kąpieli pod okiem ratowników wodnych. 

Obecnie dobiegają końca prace porządkowe przy akwenie. W poniedziałek, 1 lipca miały dojechać dwie przenośne ubikacje w okolice plaży.

Zalew Klekot za Łachowem będzie w dalszym ciągu tak zwanym miejscem okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli. Jednak w tym roku sezon potrwa tutaj dwa miesiące (od 2 lipca do 30 sierpnia).

Sezon kąpielowy na Klekocie potrwa dwa miesiące, to jest od 2 lipca do 30 sierpnia (fot. Rafał Banaszek).

Woda na Klekocie nadaje się do kąpieli, co potwierdził 28 czerwca w wydanej decyzji włoszczowski Sanepid (próba pobierana była 24 czerwca).

Woda spełnia wymogi określone w rozporządzeniu ministra zdrowia, dotyczące miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli – informuje Andrzej Kiedrzynek, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji we Włoszczowie.

Od 2 lipca do końca wakacji bezpieczeństwa kąpiących się na Klekocie będzie strzec codziennie w dni robocze w godzinach 10-18 dwóch ratowników wodnych (w weekendy ich obsada zwiększy się do trzech).

Na wypoczywających będzie czekał sprzęt wodny do wypożyczenia (kajaki i rowerki wodne). W weekendy będzie można skorzystać z oferty małej gastronomii.

W sobotę, 6 lipca w godzinach 13-15 planowane jest na Klekocie oficjalne otwarcie sezonu kąpielowego i powitanie lata. W programie między innymi wyścigi kajaków dookoła wyspy, przeciąganie liny, zamki na piasku dla dzieci i inne atrakcje.

W imprezie ma wziąć udział straż pożarna i policja oraz instruktorzy ratownictwa wodnego, którzy będą prowadzić pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz instruować, jak bezpiecznie spędzić wakacje nie tylko nad wodą.

Warto podkreślić, że w tym roku zmieniło się otoczenie tego największego w powiecie zbiornika wodnego. A to za sprawą inwestycji, które realizuje od ponad dwóch miesięcy gmina Włoszczowa.

Przy woprówce stanęła imponująca altana o wymiarach 15x15x7 metrów, przy której pojawią się niebawem ławy, stoły biesiadne i grill murowany, a podłoże zostanie wykostkowane. Szkielet drugiej, mniejszej altany też już stoi na terenie stawów rybnych w sąsiedztwie Klekotu.

Na dachu woprówki zainstalowano panele fotowoltaiczne do produkcji prądu ze słońca. Kolejną nowością jest chodnik z kostki brukowej, który wybudowano na grobli Klekotu od wjazdu do końca plaży. W okolicach plaży stanie też przebieralnia – kolejna nowość.

Ponadto pojawią się nowe kosze na śmieci i ławki, stojaki na rowery oraz tablice informujące o faunie tego akwenu. Będzie też specjalna ławeczka ekologiczna z panelem solarnym do ładowania telefonów.

Wszystko ma być gotowe jeszcze w lipcu i sprawić, że zalew Klekot stanie się jeszcze bardziej przyjazny dla turystów, osób wypoczywających nad wodą, wędkarzy.

Inwestycja ta kosztowała ponad 460 tysięcy złotych, z czego 300 tysięcy gmina Włoszczowa pozyskała z Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego „Rybactwo i morze”.

Rafał Banaszek

UDOSTĘPNIJ