Magdalena Rylska z Włoszczowy mówi, że oszczędności w rachunkach zauważyła już po pierwszym miesiącu od zainstalowania instalacji fotowoltaicznej o mocy 5,5 kilowatów.

“Zielona energia” w gminie Włoszczowa. Odnawialne źródła energii trafią do setek gospodarstw

Po około 2 latach oczekiwania mieszkańcy gminy Włoszczowa doczekali się wreszcie odnawialnych źródeł energii. Mowa o instalacjach fotowoltaicznych i solarnych, których montaż idzie pełną parą.

W gminie Włoszczowa trwa instalacja solarnych systemów grzewczych na potrzeby ciepłej wody użytkowej oraz mikroinstalacji fotowoltaicznych na potrzeby wytwarzania energii elektrycznej ze słońca. W sumie zamontowane zostanie 221 paneli fotowoltaicznych oraz 154 solary.

Obecnie wykonywana jest tylko fotowoltaika. Z początkiem grudnia ma ruszyć instalacja solarów i w tym samym miesiącu zakończyć się cała inwestycja. Dodajmy, że zgodnie z umową roboty miały potrwać do maja przyszłego roku.

O ekspresowym tempie prac niech świadczy fakt, że solary w gminie Włoszczowa będzie montować aż 30 ekip, które dziennie, jak się dowiedzieliśmy, są w stanie wykonać po około 20 instalacji w gospodarstwach domowych. Fotowoltaikę wykonuje firma Ekoenergia z Kielc, natomiast solary – Flexipower Group z Woli Zaradzyńskiej.

Mieszkańcy gminy Włoszczowa czekali na “zieloną energię” około 2 lata. Spowodowane to było koniecznością unieważniania przez gminę kolejnych przetargów z uwagi na wysokie koszty, które przekraczały możliwości finansowe zarówno samorządu jak i samych mieszkańców.

Warto było poczekać. Gmina Włoszczowa otrzymała ponad 2,2 miliona złotych dotacji z Unii Europejskiej na to zadanie, którego łączny koszt wyniesie 4,2 miliona złotych (1,4 miliona pochłoną solary, a 2,8 miliona fotowoltaika).

Dzięki pozyskanej dotacji unijnej dofinansowanie dla mieszkańca wyniosło 60 procent kwoty netto danej instalacji. Resztę kosztów (w tym 8-procentowy podatek VAT) każdy właściciel nieruchomości musiał zabezpieczyć sam. Gmina nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów.

Jak podkreślają włoszczowscy urzędnicy, dzięki inwestycji w zieloną energię zmniejszy się przede wszystkim emisja dwutlenku węgla do atmosfery, a mieszkańcy zaoszczędzą na kosztach wytwarzania ciepłej wody oraz energii elektrycznej.

Rafał Banaszek

UDOSTĘPNIJ