oprac. własne.

Poznajcie kandydatów na burmistrza i wójtów naszych gmin. Jest ich 13 i powalczą o najważniejsze stanowiska w samorządach

Już 7 kwietnia wybierzemy w większości przypadków prezydentów miast, burmistrzów, wójtów gmin oraz radnych gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Czeka nas kilka ważnych głosowań. Na kogo? 

W największej gminie Włoszczowie o urząd burmistrza ubiega się trzech kandydatów – taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy od wielu lat. O trzecią kadencję walczy obecny włodarz miasta i gminy, 50-letni Grzegorz Dziubek (Trzecia Droga) z Rogienic. Jego rywalami będą: popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, 29-letni mieszkaniec Włoszczowy Paweł Kwietniewski, pracujący w przedsiębiorstwie w branży finansowej w zespole do spraw efektywności energetycznej oraz 34-letni Piotr Turczyński, również z Włoszczowy, kandydat bezpartyjny, radny miejski dwóch kadencji.

W drugiej co do wielkości gminie – Krasocin, mamy dwóch kandydatów na wójta (trzeci zrezygnował w ostatnich dniach). Są to obecny włodarz, wójt trzech kadencji, 59-letni mieszkaniec Krasocina Ireneusz Gliściński (komitet Razem dla Gminy Krasocin) oraz 46-letnia sołtyska Karolinowa, pielęgniarka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach – Beata Wydrych (komitet Nasza Gmina Krasocin). Wycofał się Dawid Kowalczyk, 33-letni mieszkaniec Koziej Wsi (komitet TLW).

Bardzo ciekawie zapowiadają się wybory samorządowe w gminie Secemin, gdzie o stanowisko wójta powalczą aż cztery osoby. Są nimi: 69-letni obecny włodarz, wójt dwóch kadencji Tadeusz Piekarski (Trzecia Droga) z Secemina, 54-letnia mieszkanka Psar – Danuta Kwiecień (własny komitet wyborczy), zastępca kierownika Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego we Włoszczowie, a także pracownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we Włoszczowie, były wójt sąsiedniej gminy Moskorzew trzech kadencji – 59-letni Jarosław Klimek (własny komitet wyborczy) oraz Justyna Łochowska-Kucharek – 45-letnia mieszkanka Secemina, startująca z komitetu Z Ludźmi Dla Ludzi, były kierownik Referatu Inwestycji i Gospodarki Komunalnej Urzędu Gminy Secemin, obecnie prowadząca własną działalność gospodarczą.

W gminie Kluczewsko nie ma sensacji ani żadnego kontrkandydata dla obecnego wójta trzech kadencji, 49-letniego mieszkańca Dobromierza – Rafała Pałki, członka Prawa i Sprawiedliwości. Podobnie jak w najmniejszej gminie w powiecie – Radkowie, gdzie o drugą kadencję powalczy obecny wójt Jarosław Dominik, 37-letni mieszkaniec Krasowa, startujący z Komitetu Z Ludźmi Dla Ludzi.

W ostatniej gminie powiatu Włoszczowskiego – Moskorzewie – zmierzą się po raz kolejny dwaj rywale: obecny włodarz, wójt dwóch kadencji, 46-letni mieszkaniec Moskorzewa Andrzej Walasek (startuje z własnego komitetu) oraz nauczyciel wychowania fizycznego z włoszczowskiego „Staszica”, pochodzący z Moskorzewa, 39-letni Marcin Wiekiera (komitet Normalna Gmina). Będzie to drugi pojedynek tych kandydatów od ostatnich wyborów samorządowych w 2018 roku.

Statystyka wyborcza 
O fotel burmistrza Włoszczowy, jak wspomnieliśmy wyżej, powalczy trzech kandydatów, natomiast o urząd wójtów pięciu gmin wiejskich w naszym powiecie ubiega się 10 osób. Radnymi miejskimi chcą zostać 52 osoby (do podziału jest 15 mandatów). Do Rady Powiatu Włoszczowskiego cztery komitety zarejestrowały łącznie 113 kandydatów. Powalczą oni o 17 mandatów. Konkurencja jest więc spora. Jeszcze większy apetyt jest na Sejmik Województwa Świętokrzyskiego, gdzie o 30 miejsc zawalczy 285 osób, w tym 6 z powiatu włoszczowskiego. Głosowanie zaplanowane na 7 kwietnia rozstrzygnie, kto zostanie radnym na wszystkich szczeblach samorządu, a także w większości przypadków – kto obejmie na najbliższe 5 lat najważniejsze stanowiska w jednostkach samorządu terytorialnego. Dogrywkę wyborczą (drugą turę głosowania) zaplanowano na 21 kwietnia.

/RB/

UDOSTĘPNIJ