Tak wygląda najnowsza publikacja „Z dziejów Włoszczowy i okolic” (fot. Drukarnia Kontur).

Ukazała się książka w hołdzie doktorowi Stanisławowi Janaczkowi. Mamy trzy egzemplarze dla naszych czytelników

Z inicjatywy włoszczowskiej Drukarni Kontur i Urzędu Gminy ukazała się publikacja pod tytułem „ Z dziejów Włoszczowy i okolic. W hołdzie dr. Stanisławowi Janaczkowi”. Trzech pierwszych czytelników otrzyma darmowe egzemplarze – wystarczy zgłosić się do drukarni Michała Staniaszka.

Kilkunastu autorów (z których część współpracowała wcześniej z doktorem Janaczkiem) przygotowało teksty związane z historią miasta i okolicy. Na publikację złożyło się prawdziwe bogactwo tematów, obejmujących okres od czasów staropolskich po współczesne.

Profesor Jerzy Sperka przygotował tekst o rodzie Szafrańców. Ksiądz profesor Tadeusz Gacia przetłumaczył z łaciny królewskie przywileje jarmarków nadane Włoszczowie.

Kieleccy regionaliści i historycy Dariusz Kalina i Adam Malicki przedstawili kilka artykułów, między innymi o zabudowaniach dworskich w Czarncy, o rodzinie Kuleszyńskich oraz nieznany inwentarz dóbr Włoszczowa z połowy XIX wieku.

Krzysztof Myśliński – dyrektor Muzeum Historii Kielc omówił zabytki ruchome i nieruchome kościoła pokolegiackiego w Kurzelowie.

Adam Malicki, Cezary Nowak i Michał Staniaszek opisali historyczne inskrypcje z włoszczowskich kościołów. Tomasz Łuczak z Dariuszem Kaliną przygotowali tekst o zabytkowych dzwonach w powiecie włoszczowskim. Doktor Lech Frączek przeanalizował zagadnienia demograficzne i zawodowe związane z włoszczowskimi czeladnikami szewskimi.

Paweł Ameryk opisał jak wyglądał wrzesień 1939 roku we Włoszczowie oraz przygotował listę wywodzących się z naszego miasta żołnierzy kampanii wrześniowej. Rafał Pacanowski przeanalizował zagadnienia związane z administracją powiatu w czasach zaborów.

Doktor Edyta Gawron zaprezentowała tekst o tym, jak zachowała się pamięć o włoszczowskich Żydach i ich zagładzie w relacjach zebranych przez organizację Yahad-In Unum.

Doktor Łukasz Kopera przedstawił zapis z kroniki parafialnej w Maluszynie o uroczystości przeniesienia obrazu do nowego kościoła. Profesor Wacław Cabaj z Dariuszem Wieczorkiem omówili geologiczną historię Włoszczowy.

Natomiast biografię, pracę i związki z Włoszczową doktora Stanisława Janaczka we wstępie do książki przypomniała Iwona Boratyn z Urzędu Gminy.

Bogato ilustrowana publikacja – jak przekonuje jej redaktor Michał Staniaszek – nawiązuje duchem do redagowanych przez Stanisława Janaczka „Włoszczowskich Zeszytów Historycznych” z ich tematyczną różnorodnością i ciekawością badawczą.

Co szczególnie cenne, wiele podejmowanych w niej kwestii to zagadnienia nowe i oryginalne. Z pewnością będzie się to czytelnikom podobać – uważa Michał Staniaszek, właściciel Drukarni Kontur. Książka będzie do nabycie w drukarni w przyszłym tygodniu.

/RB/

Czytaj również: https://www.moja-gazeta.com.pl/powstaje-ksiega-pamiatkowa-o-doktorze-stanislawie-janaczku-z-wloszczowy-opracowuje-ja-kilku-naukowcow

UDOSTĘPNIJ